מדריך נסיעות אוסאקה עם מסלול תכנית התקציב

25 בפברואר 2019: מעודכן לאחרונה. כאן נמצא הבלוג האחרון שלנו, המקיף ביותר של אוסאקה טיולים עם מסלול טיול של אוסאקה במשך 4-5 ימים, רשימת דברים לעשות, המלצות במלונות, רישום הוצאות, כמו גם טיפים לשימושים אחרים!

עמדנו לגשת לרציף כשהבחינו בגברת שרצה אחרינו. בהתחלה, לא האמנו שזה אנחנו שהיא רודפת, עם זאת היא עצרה כמו גם דיברה איתנו. היא לא יכלה לדבר אנגלית, עם זאת, הכרנו רק מילה אחת, כרטיס. ככל הנראה, השארנו את הכרטיסים שלנו בכניסה. הודינו לגברת בשפע, שהגיבה עם “זה בסדר.” החיוך שלה מעולם לא דעך.

היינו בתחנת רכבת מסוף טיסה של קנסאי, כמו גם זו הייתה הפעם הראשונה שלנו ביפן. בקושי שעה ביפן כמו גם היינו עדים למקור ראשון באירוח כמו גם בעזרת תושבי קנסאי. זו לא הייתה הפעם האחרונה. בשבע הפעמים שביקרנו בעיר במהלך השנים האחרונות, סיפקנו את המקומיים שיצאו מהשיטה שלהם לעזור: בעלת חנות שעזבה את החנות שלה כדי ללכת איתנו להתחיל מסלול הליכה, אוכל ספק שהביא אותנו לתחנת האוטובוס, עובר אורח שסייע כשראה שלא יכולתי להבין את הכתבים בוונדו.

לאוסאקה אין את הנופים עוצרי הנשימה כמו גם מראות מרהיבים שמובנים עבורם יעדים אחרים ביפן, אולם יש לה את החום כמו גם נדיבותם של תושביה. כמו כן זה תמיד משהו לחזור אליו. זה כמו גם האוכל. אה כן, האוכל.

מה מכוסה במדריך זה?

הבנת אוסאקה
הזמן הטוב ביותר ללכת לאוסאקה
איך להשיג ויזת יפן
כיצד להגיע ל- Osakasearch לטיסות לא יקרות כאן

היכן לשהות במלונות כמוסה אוסאקאטופ
מלונות מובילים כמו גם דירות מתחת ל 85 $

כיצד להגיע ממסוף טיסה של קנסאי לטרמינל הטיסה של אוסאקה סיטי סנטרקנסאי לנמבה ברכבת
מסוף הטיסה של קנסאי לנמבה באוטובוס
מסוף הטיסה של קנסאי לאומדה (תחנת אוסאקה) ברכבת
מסוף הטיסה של קנסאי לאומדה (תחנת אוסאקה) באוטובוס

WiFi Pocket ו- SIM אזורי בהשכרת WiFi של Osakapocket
סים מקומי

איך להסתובב ב- Osakaosaka מעבר מדהים
JR West Kansai Pass
קנסאי דרך מעבר
כרטיס ICOCA
JR PASS (ארצית)

דברים להופיע באולפני Osakauniversal יפן
פארק טירת אוסאקה
Dotonbori
Hep Five גלגל פריס
אבנו הרוקאס (הרוקאס 300)
שוק קורומון איצ’יבה
מקדש שיטנו-ג’י
בניין שמיים של אומדה

סיורי DIY מחוץ לאוסאקה
סיורי יום מאורגנים מסיור יום אוסאקאקיוטו מאוסאקה
סיור אחר הצהריים של נארה מאוסאקה

איפה לאכול באוסאקה
דגימה מסלול אוסאקה
טיפים נוספים למטייל הרע
ספר סלאם של אוסאקה שלנו
דאגות נפוצות לגבי אוסאקה אוסאקה בטוח?
מהי מדיניות ההפצה באוסאקה?
האם אוסאקה הוא בסיס טוב בהרבה למטיילים מאשר קיוטו?
כמה זמן להישאר באוסאקה?
מהו שקע הכוח המשמש באוסאקה?
מהו המעבר הטוב ביותר בעת סיור באוסאקה כמו גם באזור קנסאי?

טיפים נוספים ב- YouTube ⬇️⬇️⬇️ פוסטים:

הבנת אוסאקה

אוסאקה היא העיר השלישית בגודלה ביפן מבחינת האוכלוסייה, הבאה רק לטוקיו כמו גם ליוקוהמה. אולם מכיוון שיוקוהמה הוא חלק מהמטרופולינים הגבוהים יותר של טוקיו, אוסאקה נחשבת לרוב “העיר השנייה” של יפן. זהו המימון של מחוז אוסאקה, זה – יחד עם קיוטו, נארה, היוגו (קובי) כמו גם כמה אחרים – הוא חלק מאזור קנסאי.

לאוסקה יש מה להציע כמעט לכל סוג של מטייל. עבור תיירים המחפשים כיף ידידותי למשפחה, אחת האטרקציות הבולטות ביותר היא אולפני יוניברסל יפן, שהיא אחת הפארקים בסגנון הסגנון הכי מבוקרים בעולם. ציוני דרך היסטוריים כמו גם תרבותיים מנקדים באופן דומה את מפת התיירות שלה, כולל טירת אוסאקה עצומה כמו גם שיטנוג’י. עבור ה- Shopaholic, תמיד יש את אזור Dotonbori-Shinsaibashi.

אוסאקה היא גם בסיס פנטסטי אם ברצונך לבדוק חלקים אחרים באזור קנסאי. מכאן תוכלו לנסוע במהירות לערים אחרות באזור כולל קיוטו, קובה, כמו גם נארה. אם אתה רוצה ללכת רחוק יותר, תגלה המון אפשרויות תחבורה שיכולות לקחת אותך לחמג’י, הירושימה, כמו גם לטוטורי. ישנם גם אוטובוסים שיכולים לקשר אתכם ישירות לטוקיו.

מידע אחר שאתה דרישה לדעת:

שפה: יפנית (ניהונגו). לרוב המקומיים דוברים לעיתים רחוקות אנגלית, אולם לרוב האינדיקציות כמו גם בחומרים שיווקיים לתיירים אחרים יש תרגומים לאנגלית.

מטבע: ין יפני (JPY, ¥). JPY 1000 is around PHP 470, SGD 12.21, USD 9, EUR 8 (as of February 2019).

החלפת כסף. ישנם הרבה מאוד מחליפי כסף ברחבי אוסאקה כמו גם קיוטו, אולם חסכו לעצמכם את הקושי כמו גם רק חילופי מטבעות לפני הטיול שלכם. לסאנרי יש שיעורים מעולים. אתה יכול גם לסגת מכספומטים כשאתה שם, עם זאת, קשה למדי למצוא אותם. רוב הכספומטים שראינו לא קיבלו כרטיסים ברחבי העולם.

אופני תשלום: מרבית המפעלים מעדיפים תשלום כסף, אולם רבים מהם גםccept credit history card transactions.

Electricity Info: 100V. הקלד שקעים. לתקעים שני סיכות שטוחות. לפעמים משתמשים בסוג B אולם לא כל כך נפוץ.

הזמן הטוב ביותר ללכת לאוסאקה

When is the very best time to go to Osaka? early April for the cherry blossoms as well as mid to late November for the autumn foliage.

Kansai enjoys a temperate climate with strong seasonal variations. spring as well as autumn are perfect if you’re after great views. during spring (specifically last week of March to very first week of April), cherry blossoms decorate the otherwise ordinary eco-friendly canopies.

Autumn (specifically mid- to late November) is perfect since the crowd begins to thin as well as the costs drop. It’s likewise fascinating as the foliage turns fiery orange as well as red. temperature is likewise pleasant as well as comfortable for sightseeing.

If budget plan is a concern, look away from peak season: late March to August, particularly the complying with dates:

Golden Week (April 29 – may 5)

Obon celebration (August 13–15)

Cherry blossoms season (Late March-Early April)

These dates bring the biggest crowds as well as steepest prices.

איך להשיג ויזת יפן

If you’re from the Philippines, we produced three devoted posts for the visa application process.

How to apply for tourist Japan Visa

How to apply for a Visa for visiting buddies or RELATIVES

How to apply for a several entry Japan Visa

Japan Visa often Asked Questions

HOW TO get TO OSAKA

Kansai worldwide flight terminal (KIX) is the main gateway to Osaka as well as the rest of Kansai Region. A great deal of airlines fly from Manila to Kansai Airport. If you book method in advance, you’ll get the very best offers from Cebu Pacific Air. CEB flies to Osaka five times a week. Their lowest year-round fare is at P6399, which is a fantastic offer already.

You can likewise wait on a SEAT SALE! For one of our trips, I was able to score a roundtrip Cebu Pacific ticket from their P20 SALE. The base fare per leg was only P20, however including all the taxes, I only paid PHP 5984 for the roundtrip ticket (PHP 2992 per way). That includes a prepaid baggage allowance of 20 Kg. לא רע. Not poor at all.

Search for inexpensive flights here

WHERE TO stay IN OSAKA

I extremely suggest staying in Namba district or Umeda district since they are in central, most practical as well as most accessible locations.

Namba. staying in Namba means Dotonbori as well as Shinsaibashi are within walking distance. There are likewise direct trains from the flight terminal to Namba Station, which means you won’t be transferring several times with heavy luggage in tow. The area is likewise bursting with restaurants, food stalls, markets, shops, as well as convenience stores. When you stay in Namba, you’re at the extremely center of all the action.

Umeda. likewise centrally located. Both Osaka station as well as Umeda Station, two of the biggest as well as most linked stations in Kansai, are found in Umeda district. These stations are usually the starting points of trains going to other cities including Kyoto as well as Kobe. If your itinerary includes destinations outside Osaka, Umeda is a great base.

Top capsule Hotels

First Cabin Midousuji-Namba. inspect rates & Availability.

Y’s Cabin Osaka Namba. inspect rates & Availability.

Capsule hotel ASTIL Dotonbori. inspect rates & Availability.

מלונות מובילים כמו גם דירות מתחת ל 85 $

HOTEL ASIATO. inspect rates & Availability.

Hotel Kelly. inspect rates & Availability.

Nissin Namba Inn. inspect rates & Availability.

HOW TO get FROM KANSAI flight terminal TO OSAKA CITY CENTER

Kansai flight terminal is almost an hour from downtown Osaka, so make sure you take that into consideration when building your Osaka itinerary. Fortunately, there are lots of transportation choices that you can take to reach the city center.

There are two railway operators ferrying passengers from the flight terminal to Osaka city center: JR as well as Nankai. If your hotel is in Namba, take Nankai, which has a direct line to it. If your hotel is in Umeda area (near Osaka station or Umeda Station), take JR instead.

There are likewise flight terminal buses that can take you directly to these two districts! See the details below.

Kansai flight terminal to Namba by Train

Kansai flight terminal is directly linked to Namba by Nankai trains. The train terminals are on the second floor of the building next to the Arrival Hall. just take the escalator as well as utilize the bridge to get to the other side.

There are two primary kinds of Nankai trains running from the airport:

NANKAI flight terminal EXPRESS
This is the routine train. It appears like your routine train train. It is cheaper however slower. You can’t reserve seats on this train. just hop in as well as discover a spot.
Travel time: 45 minutes
Fare: ¥920

NANKAI restricted reveal RAPI:T (Rapit)
This is the premier train. It’s the deep blue train that appearslike it came from the future. חחח. It’s a bit bit quicker than the flight terminal Express, however much more comfortable. If you want to make sure you’re seated comfortably throughout the journey, book this train.
Travel time: 38 minutes
Fare: ¥920 + ¥510 seat fee

If you choose to go with the restricted reveal Rapi:t, you can reserve a seat via Klook. Here’s exactly how to utilize it:

הזמינו כרטיס עם קלוק. Reserve a ticket here

לאחר השלמת העסקה, תשלח לך דוא”ל לשובר סלולרי. אתה יכול להדפיס אותו או לשמור אותו בטלפון שלך.

On the day of your trip, upon arrival at Kansai Airport, discover the HIS Counter at the Arrival Hall. There is usually a little KLOOK logo displayed in front of the counter. הצג את השובר הנייד שלך לצוות. You will be provided a physical voucher.

Proceed to the Train station (in the other building), discover the Nankai Ticketing Counter, as well as exchange your voucher with the actual train ticket. Do it at least 30 minutes before your schedule.

Enter the Nankai train station utilizing the ticket.

✅ RESERVE A TICKET HERE

מסוף הטיסה של קנסאי לנמבה באוטובוס

You can take the bus to Osaka City Air terminal (OCAT), which is found in the Namba area. note that the very first bus leaves terminal 1 at 6:10am, last train at 10:40pm.

Travel time is about 1 hour, however varies depending upon the web traffic conditions.

At the Arrival Hall, approach the counter for flight terminal BUS to OCAT.

Purchase a ticket to OCAT. Fare: ¥1050. They will requirement your passport so make sure you have it ready. You will be provided both the ticket (white) as well as a receipt (green).

Proceed to departure platform 11 (or whatever platform number you’re told).

Wait for the bus at the platform. If you have huge bags, the personnel will take them as well as tag them. You will be provided a slip that you’ll requirement to insurance claim your bags upon arrival at OCAT so don’t lose them.

Board the bus when it arrives. The driver will inspect your ticket. discover your seat number as well as get comfy. The travel time is around 1 hour, depending upon traffic.

Alight at OCAT.

זהו זה! You’re at OCAT. From right here you can walk to your hotel.

If your departure time is beyond 10:40pm, you can take the Nankai midnight bus which is arranged to leave terminal 1 at 2:54am, 3:54am, as well as 4:54am.

מסוף הטיסה של קנסאי לאומדה (תחנת אוסאקה) ברכבת

If your hotel is in the Umeda district, you can take the JR Kansai flight terminal Express, which will take you directly to Osaka station (which is found in Umeda).

From the airport’s Arrival Hall, travel on foot to the train terminals on the second floor of the adjacent building. just take the escalator as well as utilize the bridge to get to the other side. The JR station is just next to the Nankai Station. Make sure you go into the right gate.

JR KANSAI flight terminal EXPRESS
This is a routine train. No requirement to reserve a seat. just board the train as well as look for an empty seat.
Travel time: 62-65 minutes
Fare: ¥1190

If your hotel is close to Osaka Station, you can just walk. If your hotel is along a train line, you can walk to Umeda train station as well as take the train to the closest train station to your hotel.

מסוף הטיסה של קנסאי לאומדה (תחנת אוסאקה) באוטובוס

If your hotel is found near Osaka Station, you can take the flight terminal Limousine Bus, which will have three stops around Osaka Station. two of these stops are hotels, however you don’t requirement to be staying in these hotels to take the bus. You just requirement to figure out which of these is the closest to your hotel. right here are the stops:

Hotel new Hankyu Osaka

Herbis Osaka

Hilton Osaka (only 4 trips per day)

All buses will stop at hotel new Hankyu Osaka as well as Herbis Osaka, however only a few will stop at Hilton Osaka.

Travel time is about 1 hour as well as 15 minutes, which can vary depending upon traffic.

At the Arrival Hall, approach the counter for flight terminal BUS to OSAKA station or UMEDA.

Purchase a ticket. Fare: ¥1550. They will requirement your passport so make sure you have it ready.

Proceed to departure platform 5 (or whatever platform number you’re told).

Wait for the bus at the platform. If you have huge bags, the personnel will take them as well as tag them as well as store them in the luggage compartment below. You will be provided a slip that you’ll requirement to insurance claim your bags after disembarking so don’t lose them.

Board the bus when it arrives. The driver will inspect your ticket. discover your seat number. The travel time is around 85 minutes.

Alight at hotel new Hankyu or Herbis Osaka.

From right here you can walk to your hotel.

POCKET WIFI & regional SIM IN OSAKA

השכרת WiFi כיס

תוכלו לגלות דוכני השכרת Wi-Fi באזור ההגעה של שדה התעופה קנסאי. rates are usually between JPY 800-900 per da

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *